Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt rádio regina

Rádio Regina: Stredoveký kostolík v Porube patrí k našim najvzácnejším pamiatkam

Autor: Marián Ondáš

reginazapad.rtvs.sk/clanky/veda-a-poznanie/131015/stredoveky-kostolik-v-porube-patri-k-nasim-najvzacnejsim-pamiatkam

 

Celkovo 48 gotických kostolov a kostolíkov na Slovensku predstavuje novinka vydavateľstva Dajama s názvom Gotické kostoly - vidiek, ktorá vyšla v edícii Kultúrne Krásy Slovenska. Na vzniku publikácie sa opäť významne podieľala Apsida.sk.
Kniha voľne nadväzuje na titul Románske kostoly a okrem známych stavieb, ako sú napríklad kláštorné kostoly v Hronskom Beňadiku či Červenom Kláštore, kostolíky v Žehre či Porube, prináša publikácia aj viaceré objekty, ktorým sa taká pozornosť nevenuje, ako sú kostolíky v Sazdiciach, Turčianskom Jasene či v Krakovanoch-Strážach.
Súčasťou publikácie je stručný slovníček základných pojmov i prehľadná mapa Slovenska s vyznačením polohy predstavených kostolíkov.

 

Týždenník Plus 7 dní - článok z 8.10.2010 s názvom "Stredoveká galéria"

plus7dni.pluska.sk/plus7dni/zaujalo-nas/stredoveka-galeria.html

 

Apsida

www.apsida.sk/c/5999/poruba

Priblížiť krásu stredovekých kostolíkov a cit, s akým ich stavitelia zakomponovali do krajiny, ako aj poukázať na potrebu ich ochrany. To boli hlavné dôvody vytvorenia stránky Apsida.sk, zameranej predovšetkým na obdobie 9. až 13. storočia, teda obdobia od Veľkej Moravy až po nástup gotiky koncom 13. storočia.
Myšlienka vytvoriť takúto stránku vznikla ešte na jar 2006, keď som pozoroval rastúcu kôpku fotiek kostolíkov a súčasne len obtiažne hľadal nové tipy na internete. Aj dnes tu nájdete viac informácií a obrázkov len o pár najznámejších kostolíkoch a desiatky ďalších sú nanajvýš spomenuté. Pritom všetky sú úžasnými dokladmi viery a úsilia našich predkov, mnohé z čias, keď sa u nás kresťanstvo ešte len udomácňovalo.