POĎAKOVANIE

Touto cestou ďakujeme všetkým milovníkom histórie, zvlášť priaznivcom kostola sv. Mikuláša v Porube za tohtoročnú podporu, nespočetné návštevy a stretnutia. Počas roka 2017, bol kostol sv. Mikuláša svedkom dvoch prednášok o histórii a pôvode inventára kostola (Ukryté tajomstvo, Stretnutie po rochoch), dvoch koncertov (Letná Pauza 2017 - Grundmann Quartet, Vianočný koncert - Zbor sv. Martina) a hudobno-literárneho večera - Betlehem, dom chleba.
 
Aj v budúcom roku pripravujeme ďalšie zaujímové podujatia a tešíme sa na Vašu hojnú účasť. 
 
Verím, že nám zachováte svoju priazeň aj roku 2018. Prajeme Vám úspešný vstup do nového roku a tešíme sa na ďalšie stretnutia s Vami.
 
Tomáš Tóth
 
 
 

VITAJTE NA NAŠOM WEBE

Národná kultúrna pamiatka, rímsko-katolícky kostol sv. Mikuláša, biskupa sa nachádza v malebnej obci Poruba, 13 km od okresného mesta Prievidza. Je situovaný uprostred obce, v opevnenom areáli vo vyvýšenej polohe v obci. 

Pochádza z obdobia konca trinásteho a začiatku štrnásteho storočia. Prvá písomná zmienka o Porube je z roku 1330, avšak je dokázané že v tomto čase už kostol stál.

         

Kniha návštev

Dátum: 21.02.2013

Vložil: Jana Goliášová

Titulok: Nádherná prehliadka

Porubský kostolík som navštívila pred viac ako rokom. Musím povedať som si z kostola odniesla nezabudnuteľný zážitok, pretože výzdoba kostola je naozaj nádherná. Interiér je príjemný a útulný. Každému kto navštívi kostol odporúčam aby sa nezabudol pozrieť smerom hore na strop. Tak náherný renesančný strop som nevidela ani v jednom kostole na Slovensku ani v rámci EÚ ( a to som ich pochodila stovky). Som rada že kostol má aj svoju vlastnú web stránku. Je to veľmi praktické hlavne pre ľudí ktorí sa nemajú možnosť navštíviť tento skvost.
J.G.

Dátum: 11.02.2013

Vložil: Ivan

Titulok: Návšteva

Kostol som navštívil ešte počas leta v auguste s rodinou. Pani kostolníčka nám po sv. omši pútavo podala výklad a informácie o tejto vzácnej pamiatke. Kostolík je naozaj nádherný, s krásnou výzdobou interiéru ako aj exteriéru. Fresky sú krásne zachovalé, dýcha z nich história.... myslím že v takomto stave sú naozaj ojedinelé v rámci Slovenska.
Teším sa na ďalšiu návštevu.

<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8

Pridať nový príspevok

3D papierový model Porubského kostola

Papierový model nášho kostola!

16.05.2017 19:42
  Milí priatelia! Porubský kostolík sv. Mikuláša je právom pýchou našej obce a jedinečným dedičstvom, ktoré nám tu po sebe zanechali naši dedovia. Niektorí z Vás ho navštevujete pravidelne, iní zas chodíte okolo neho a obdivujete jeho architektúru alebo čerpáte energiu a kľud, ktorý vyžaruje...

Zbierka

ZBIERKA

01.01.2016 00:00
ZBIERKA NA ZÁCHRANU NÁRODNEJ KULTÚRNEJ PAMIATKY, BAROKOVÉHO  OLTÁRA RÍMSKOKATOLÍCKEHO KOSTOLA SV. MIKULÁŠA V PORUBE   Občianske združenie Sv. Mikuláš v Porube vyhlasuje zbierku na záchranu vzácneho barokového oltára, ktorý bol od roku 1703 až do roku 1998 umiestnený v presbytériu...

 Jedinečné fotografie

Porubský kostol ale aj krásy obce Poruba zachytené miestnym fotografom Miroslavom Zajícom.

www.facebook.com/pages/Poruba-district-Prievidza-Country-Slovakia/1457345997822820?sk=info&tab=page_info

www.facebook.com/pages/Poruba-district-Prievidza-Country-Slovakia/1457345997822820?sk=info&tab=page_info

 

Vybrané fotografie možno pozrieť: Fotogaléria